Am acordat premiile Pro Urbe
În ședința de ieri, Consiliul Local al Municipiului Odorheiu Secuiesc a decis acordarea, în acest an, a premiilor Pro Urbe pentru trei personalități marcante.

Prima distincție a fost înmânată Kolumbán Imola, pentru activitatea sa complexă desfășurată de-a lungul mai multor decenii. Prin implicarea sa, aceasta a contribuit semnificativ la dezvoltarea turismului, la îmbogățirea vieții culturale și la consolidarea coeziunii comunității. Totodată, prin inițiativele sale de înfrumusețare a orașului și prin munca sa creatoare de valoare, a lăsat o amprentă durabilă asupra imaginii municipiului. Laudatio a fost rostit de consiliera locală Simon Mária Tímea.

Premiul Pro Urbe i-a fost acordat și pictorului Biró Gábor, în semn de recunoaștere pentru activitatea sa artistică deosebită, care îmbogățește atât arta contemporană transilvăneană, cât și pe cea universală. Activitatea sa a fost elogiată de istoricul de artă Lőrincz Ildikó, angajată a Muzeului „Haáz Rezső”.

Al treilea laureat este istoricul Hermann Gusztáv Mihály, care, prin deceniile de activitate didactică, de cercetare și științifică, a contribuit în mod durabil la viața orașului. Prin această distincție, municipiul își exprimă recunoștința și respectul față de personalitățile care se remarcă prin realizări profesionale și umane de excepție. Laudatio a fost susținut de colegul și contemporanul său, istoricul și bibliotecarul Róth András Lajos.

La eveniment au participat și delegații sosite din orașele înfrățite. Momentul festiv a fost întregit de recitalul susținut de dr. habil. Beke István Ferenc, artist chitarist, care a conferit un plus de emoție întregii ceremonii.

Felicitări sincere laureaților!